اجرای طرح نشاط معنوی در آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در تابستان 1398
معاونت فرهنگی، اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه طرح تابستانی «نشاط معنوی» را با هدف برنامه‌ریزی جهت غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان به ادارات کل اوقاف و امور خیریه استانها ابلاغ کرد.

 


به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه، در بخش‌هایی از این ابلاغیه آمده است:
برنامه‌ریزی جهت غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان‏‏‏-‬ که حقیقتاً سرمایه‌های گرانبهای این مرز و بوم‌اند‏‏‏ - امری لازم و ضروری است که باید تمامی نیروهای دلسوز فرهنگی و مجاهدان عرصه جنگ نرم، نسبت به آن اهتمام داشته و آن را مغتنم شمارند.


چرا که اگر نیروهای خودی، برای آینده سازان انقلاب اسلامی برنامه نداشته باشند و گامی برندارند، دشمنان این خلاء را پر کرده و آنان را به برنامه‌های خود مشغول خواهند کرد. با این بیان، بقاع متبرکه امامزادگان که از دیرباز، از سویی مأمن و پناهگاه آرامش جامعه اسلامی و از سوی دیگر، سنگر مستحکم مبارزه با تفکرات شیطانی بوده‌اند، وظیفه‌ای مهم برعهده داشته که امید است با همت بزرگمردان عرصه جهاد فرهنگی، نقش مهمی در این خصوص ایفا کرده و با اجرای هوشمندانه شناسه برنامه «طرح نشاط معنوی» نسبت به اجرای برنامه‌های ذیل اهتمام ویژه‌ای داشته باشند. در این خصوص لازم است ادارات کل استان‌ها و ادارات اجرایی شهرستان‌های تابعه عزم خود را برای اجرای هرچه بهتر آن جزم کنند. ‏‏‏


اهداف:
۱‏‏‏- جذب نسل جوان و نوجوان به بقاع متبرکه در جهت کادرسازی برای مدیریت بقاع متبرکه مخصوصاً مراکز افق
۲‏‏‏- تعامل و مشارکت با نهادهای فرهنگی همسو، جهت همپوشانی و وحدت رویه در انجام امور فرهنگی
۳‏‏‏- ترویج معارف اسلامی و غنی نمودن اوقات فراغت دانش آموزان


شیوه‌های اجرا:
طرح نشاط معنوی در سال جاری به سه شیوه برگزار می‌شود:


یک‏- مشارکتی:
در این شیوه که با تعامل با نهادهایی از قبیل: بسیج، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گروه‌های خودجوش فرهنگی و… برگزار می‌شود، ثبت نام دانش آموزان، هزینه‌های اجرایی، برگزاری کلاس‌های ورزشی و هنری با دستگاه‌های فوق می‌باشد و ادارات اوقاف و بقاع متبرکه با در اختیار قراردادن مکان مناسب در بقاع متبرکه، ظرفیت خیمه‌های معرفت و اجرای کلاس‌های فرهنگی ‏- معارفی، و همچنین پذیرایی در طرح مشارکت می‌کنند.


دو ‏- اردویی، آموزشی، فرهنگی:
در این شیوه، بقاع متبرکه‌ای که دارای ظرفیت اردویی هستند به عنوان مقصد انتخاب و با حضور مربیان و مبلغین اعزامی، نسبت به برپایی خیمه معرفت در آنها اقدام می‌شود. در این شیوه می‌توان دانش‌آموزان ثبت نام شده در بقاع متبرکه دیگر و یا مشارکت-کنندگان در طرح‌های مشابه دیگر نهادها، در قالب یک اردوی یک روزه، ضمن بهره‌مندی از طبیعت و فضای اردویی، از خیمه‌های معرفت و کلاس‌های فرهنگی مبلغین بهره‌مند شوند.


سه ‏- شیوه مرسوم سال‌های گذشته:
در این شیوه طبق سنوات گذشته، کلاس‌ها در داخل بقعه با حضور اساتید و مربیان برای گروه‌های سنی مختلف به تفکیک برگزار می‌شود.


محتوای طرح:
مجموعه برنامه‌های طرح نشاط معنوی در سه قالب آموزشی، اردویی و ورزشی است.


کلاس‌های آموزشی:
۱. معارفی (قرآن، احکام، آداب اجتماعی و شناخت فضای مجازی …)
۲. مهارت‌های ده‌گانه زندگی (مدیریت هیجان و کنترل خشم، ارتباطات مؤثر، حل مسئله و تصمیم گیری، مدیریت استرس و…)
۳. فنی و هنری (نقاشی، خطاطی، گلدوزی، خیاطی، کار با ابزار و آموزش تعمیرات وسایل منزل و…)
مربیان طرح:
مربیان و مجریان برنامه‌های این طرح شامل سه گروه ذیل هستند:
۱‏‏‏- مبلغین اعزامی و بومی
۲‏‏‏- مربیان سبک زندگی اسلامی (آقایان و خواهرانی که در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در قم آموزش دیده‌اند)
۳‏‏‏- دانشجویان دانشکده‌های علوم قرآنی